tasarım

tasarım

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

28 Nisan 2013 Pazar

Sessiz Sedasız 2. Yaş

Sessiz sedasız 2. yaşına girdi blogum 2 gün önce yani 26 Nisanda. Yaygara koparmadım, bu yıl nisan ayı kutlamalarımı büyük bir dinginlikle yapıyorum. Benim ve blogumun doğduğu ay bu ay ve tıpkı doğum günümde hiçbir arkadaşım yanımda olmayıp en kıymetlim, sevgilimle kutladığım gibi blogumun doğuşunu da en kıymetlisi yani kendimle baş başa yaptım. Bu yıl sessizim, huzur arıyorum bakın ben buradayım beni kutlayın demiyorum susuyorum ve mutluyum. 2 kişilik yaşıyorum hayatı, üzülüyorum bazen evet arkadaşlarımca terk edilmiş olmama ama olsun en azından o var hayatımda. Neden yazmıyorsun artık derseniz inanın bende bilmiyorum nedenini.  Öyle çok konu birikti ki mesela gezmeye bayılıyoruz sevgilimle gezi yazılarım olduğu gibi duruyor, yemek yemeye bayılıyoruz onları da paylaşabilirim belki, bir de şu an ailemin dizinin dibindeyim onları da hiç anlatmıyorum artık sizlere. Hayatım duruyor ilerleme yok belki ama komik ya da trajikomik şeyler olmuyor değil, anlatsam anlatırım da işte bilmiyorum neden yazamıyorum. Ama söz yazacağım en kısa zamanda hatta ilk olarak 23 Nisan tatilimizden başlayabilirim belki…
Doğuşun ve hayatımı çekilebilir kılışın kutlu olsun blogum…

3 yorum:

 1. Good morning how are you?

  My name is Emilio, I am a Spanish boy and I live in a town near to Madrid. I am a very interested person in knowing things so different as the culture, the way of life of the inhabitants of our planet, the fauna, the flora, and the landscapes of all the countries of the world etc. in summary, I am a person that enjoys traveling, learning and respecting people's diversity from all over the world.

  I would love to travel and meet in person all the aspects above mentioned, but unfortunately as this is very expensive and my purchasing power is quite small, so I devised a way to travel with the imagination in every corner of our planet. A few years ago I started a collection of used stamps because trough them, you can see pictures about fauna, flora, monuments, landscapes etc. from all the countries. As every day is more and more difficult to get stamps, some years ago I started a new collection in order to get traditional letters addressed to me in which my goal was to get at least 1 letter from each country in the world. This modest goal is feasible to reach in the most part of countries, but unfortunately it’s impossible to achieve in other various territories for several reasons, either because they are countries at war, either because they are countries with extreme poverty or because for whatever reason the postal system is not functioning properly.

  For all this I would ask you one small favor:
  Would you be so kind as to send me a letter by traditional mail from Turkey? I understand perfectly that you think that your blog is not the appropriate place to ask this, and even, is very probably that you ignore my letter, but I would call your attention to the difficulty involved in getting a letter from that country, and also I don’t know anyone neither where to write in Turkey in order to increase my collection. a letter for me is like a little souvenir, like if I have had visited that territory with my imagination and at same time, the arrival of the letters from a country is a sign of peace and normality and an original way to promote a country in the world. My postal address is the following one:

  Emilio Fernandez Esteban
  Avenida Juan de la Cierva, 44
  28903 Getafe (Madrid)
  Spain

  If you wish, you can visit my blog www.cartasenmibuzon.blogspot.com where you can see the pictures of all the letters that I have received from whole World.

  Finally I would like to thank the attention given to this letter, and whether you can help me or not, I send my best wishes for peace, health and happiness for you, your family and all your dear beings.

  Yours Sincerely

  Emilio Fernandez

  YanıtlaSil
 2. Anlaşılan bu sevindirme işi yine bana düştü:-)Nice güzel yıllara...Yaz arada sırada bak ben okuyorum eminim başkalarıda okuyordur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevindim ama sessiz bir okuyucumun daha ben okuyorum yaz demesine sevindim :) Bazen kimse okumuyor galiba diyorum yazmamın amacına ulaşabiliyor muyum diye sorgulayıp kapatsam gitsem mi diye düşünmüyor değilim. Ama siz varsanız ben yazarım :)

   Sil

Fikrini söylersen yeni bir şey öğrenirim,
Küçük bir bağ kurarız hiç tanışmadan,
Farklı birinin hisleri hakkında bilgi sahibi oluruz,
Hiçbir şey olmazsa biri yazdıklarımı okudu diye mutlu oluruz,
Ya da en kötü ne olabilir ki içinden geçeni söylersen?