tasarım

tasarım

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

5 Mart 2013 Salı

Latince'den Seçmeler

“Homo sum, humani nil a me alienum puto” yani “İnsanım, ve insani olan hiçbir şey bana yabancı değildir.”  demiş Terentius bundan 2.200 yıl önce… Milattan önce duygularıma tercüman olması ne kadar ilginçtir ya da insana dair olan hiçbir şeyin yüzyıllar geçse de hiç değişmemesi. Eskiden asla ile başlayan cümleler kuranlardandım, sonra gördüklerim, yaşadıklarım yani beni şaşırtan, ezberimi bozan şeylerin sonucunda insana dair hiçbir şey şaşırtamaz beni. Nasıl olur, aklını kaçırmış olmalı, o asla böyle şeyler yapmaz diyeceğiniz insanlar öyle şeyler yapıyor ki sizin aklınız bile almaz. Bazen öyle bir hale geliyorsun ki hani marjinal olan bizdik bile diyorsun. Kısacası hayat ilginç, biz de insanız her şey mümkün…

Ovidius ise “Militat omnis amans” yani “Her aşık bir savaşçıdır.” demiştir. Savaşmadan aşk olur mu ki? Her şeyin yolunda gittiği bir ilişkide tutku yoktur bana kalırsa, tutkunun olmadığı yerde ise aşk yoktur. Aşkı güzel yapan uğruna savaşmaktır ve senin için biri savaşıyorsa işte o insana aşık olunmaz da ne yapılır?

“Memento audere semper” ise “Her zaman cesaret etmeyi/denemeyi unutma.” demektir. Denemeden başaramazsın bu bir gerçek ve cesaret etmediğin sürece büyük başarılar elde edemezsin. Hayat pes etmeden denemeyi gerektirir, yenilsen de bir cesaretle denemeye devam ettiğin kadar varsın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Fikrini söylersen yeni bir şey öğrenirim,
Küçük bir bağ kurarız hiç tanışmadan,
Farklı birinin hisleri hakkında bilgi sahibi oluruz,
Hiçbir şey olmazsa biri yazdıklarımı okudu diye mutlu oluruz,
Ya da en kötü ne olabilir ki içinden geçeni söylersen?