tasarım

tasarım

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

1 Mayıs 2011 Pazar

Merak


Merak kurtulamadığımız insani duygu ve yasak olan her zaman aklımızı kurcalayandır. Yunan mitolojisinde ölümlü Psykhe (Ruh) ve Aphrodite’in oğlu Eros’un aşkını baltalayan da yasak olana meraktı.
Eros aşık olduğu, güzelliğiyle annesi Aphrodite’i bile kıskandıran, Psykhe’yi sihirli bir saraya kapatmıştı ve ona şunu söylemişti: "Aşkımızın sırrını kalbinde taşıdığın sürece mutlu olacaksın. Beni görmeyi aklından bile geçirme, kim olduğumu ya da kimin oğlu olduğumu öğrenme, bilmeden tanımadan beni körü körüne sev. Senden gizlenen şeyleri öğrenmeye çalışarak mutlu olma fırsatını elinden kaçırma." Bir aşk bundan güzel olabilir miydi? Bedenlere inat bütün ruhunla sev diyordu Eros. Ama merak işte bu Psykhe kendini kıskanan kardeşlerine inanır, Eros öyle çirkindir ki ondan geceleri karanlıkta geliyor, sarayda ışık yakılmasına izin vermiyor gün doğmadan da gidiyordu. Psykhe buna inandı ve merakından bir gece Eros uyuduktan sonra yüzüne baktı öyle yakışıklıydı ki Eros'un yakışıklılığı dünyada ki başka hiç bir erkekle kıyaslanamazdı. Yüzü tarif edilemeyecek kadar güzel bu delikanlıyı görünce Psykhe'nin ona duyduğu aşk daha da arttı. Sevdiğini alnından öpmek için eğildiğinde içinde fitil bulunan lambanın kızgın yağından bir damla Eros'un çıplak omzuna damladı. Eros duyduğu acıyla sıçrayarak uyandı. Sevgilisinin kendisini dinlemeyip yüzünü görmek için ona oyun oynadığını anlayınca hemen kanatlarını açıp uçarak oradan uzaklaştı. Eros'un gitmesiyle Psykhe için yaptığı büyülü sarayda bozuldu, üzüntüden ne yapacağını bilmez olmuştu merakının bedeli çok ağır olmuştu, hatası yüzünden dünyada her şeyden çok sevdiği kişiyi kaybetmenin acısıyla yollara düştü. Eros’u bulamayınca son çare annesine gitti fakat onu kıskanan Aphrodite’in sarayında köle oldu, Eros için her şeye katlanırdı. Sonunda Eros'un yanan omzu iyileşti ve kendisine bu kadar yürekten bağlı olan sevgilisinin kaderini değiştirmek için Olympos'a gitti. Zeus'un ayaklarına kapanıp Psykhe'nin kurtarılması ve kendisine eş olarak verilmesi için yalvardı. Zeus onun tüm isteklerini kabul ederek Hermes'e Psykhe'nin Olympos'a getirilmesini emretti. Eros ve Psykhe çok mutlu bir hayat sürdüler.
Merakının bedeli Psykhe için belki sevdiğinden ayrı geçen biraz zaman oldu ama bizim için böyle miydi her zaman? Merakımız yüzünden sonsuza kadar kaybettiğimiz şeyler olmadı mı? Bazen Eroslar hiç affetmedi sözüne edilen ihaneti. Aşkları öldürdük merakla, dostlukları bozduk, güvenleri kaybettik. Doğduğumuzdan beri merak ediyor deneyerek yeni şeyler öğreniyoruz, bazen de merak izlerini hiç silmiyor üstümüzden. Tıpkı içi çay dolu termosun açık olup olmadığını merak ettiğimden ayağıma her baktığımda gördüğüm çocukluktan kalma yara izi gibi. Artık termosun çayı ne kadar sıcak tuttuğunu biliyorum ama büyümek sadece merak ettiğim şeyleri değiştirdi, hala meraklı bir çocuk gibi hayatı keşfetmeye devam ediyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Fikrini söylersen yeni bir şey öğrenirim,
Küçük bir bağ kurarız hiç tanışmadan,
Farklı birinin hisleri hakkında bilgi sahibi oluruz,
Hiçbir şey olmazsa biri yazdıklarımı okudu diye mutlu oluruz,
Ya da en kötü ne olabilir ki içinden geçeni söylersen?